Bordür Taşları Grubu

Yol Bordürü 70 cm
YOL BORDÜRÜ 70 cm Yol bordürü dayanımı yüksek yapısı ve kalitesiyle alternatifsiz bir ürün pürüz..
Ürün Detayları
Bahçe Bordürü 50 cm
BAHÇE BORDÜRÜ Yeşile olan ilginin her geçen gün arttığı günümüzde, park, bahçe, villa&n..
Ürün Detayları
Refüj Bordürü
REFÜJ BORDÜRÜ Taşıt trafiğinin yoğun olduğu yollarda yayaların karşıdan karşıya geçmesi için yolu..
Ürün Detayları
Limonluk Bordür
LİMONLUK BORDÜR Park ve bahçeler için alternatif olan limonluk bordür zarif çizgisiyle tercih edi..
Ürün Detayları
Yol Bordürü 60 cm
YOL BORDÜRÜ 60 cm Yol bordürü dayanımı yüksek yapısı ve kalitesiyle alternatifsiz bir ürün p..
Ürün Detayları
Kum. Yol Bordürü
KUMLAMALI YOL BORDÜRÜ Yol bordürü dayanımı yüksek yapısı ve kalitesiyle alternatifsiz bir ür..
Ürün Detayları
Kum. Bahçe Bordürü
KUMLAMALI BAHÇE BORDÜRÜ Yeşile olan ilginin her geçen gün arttığı günümüzde, park, bahç..
Ürün Detayları
Sınır Elemanı Bordürü
SINIR ELEMANI BORDÜRÜ Hem bordür, hem duba ayrı ayrı bitti şimdi artık ikisi bir arada uygul..
Ürün Detayları
Arama Kelimeleri

Bordür
Bordür taşları, şehirler ve ülkelerin yapılaşmaya başladığı dönemlerden itibaren kullanılmış olan ürünlerdir. İlk başlarda yalnızca özel mülkler ve meydan sınırlarının belirlenmesi amacı ile kullanılmıştır. Ancak günümüzde birçok farklı kullanım alanı kazanmıştır. Aynı zamanda ilk dönemlerde yalnızca betonun kendi rengiyle hazırlanan bordür taşları, şu an çok farklı renk ve modellerde üretilebilmektedir.
Günlük hayatta birçok mahalle ve sokakta karşılaşılan bordür taşları, farklı tasarımlarla hazırlanabilmektedir. Tasarım sırasında ise kaldırımlarda kullanılan renkler, peyzaj çalışmasının özellikleri, yolların renkleri ve şehir planlamasının detayları gibi unsurlar göz önünde bulundurulmaktadır. Bu sayede fonksiyonel ve estetik görünümlü bordür taşlarının kullanılması mümkün bir hale gelmektedir.
Bordür Taşı Nedir?
Bordür taşları, beton kullanılarak üretilen ve çok sayıda işleve uygun olarak tasarlanan yapı malzemeleridir. Birçok farklı desen, model ve boyutta üretimi gerçekleştirilen bordür taşlarının temel işlevi güvenliği sağlamaktır. Bu nedenle refüj ve kaldırımların yollardan ayrılması, yaya yolları için bariyer oluşturulması, yağışların kanallara yönlendirilmesi ve havuzların etrafında bariyer oluşturulması gibi amaçlarla sık kullanılmaktadır.
Bordür taşları, kalıplara beton dökülmesi sonucunda tek parça olarak üretilebilmektedir. Ancak kademeli gövde ve betonun bir arada kullanıldığı modeller de mevcuttur. Bu nedenle bordür taşı seçimi, istenen fonksiyon ve kullanılacağı alana uygun olarak seçilmelidir. Her iki durumda da bordür taşlarının en az 4 milimetre kalınlığında betondan oluşması gerekmektedir.
Bordür taşları, %5 oranında emiş gücü bulunan ürünlerdir. Bu nedenle uzun seneler boyunca herhangi bir sorun yaşamadan kullanılması mümkün olmaktadır. Aynı zamanda ölçülerinin ayarlanması imkanı bulunduğu için, kullanılacağı alana uygun olacak halde şekillendirilmesi de mümkündür. Preslenerek üretilen ve dayanıklılık gücü yüksek olan bu ürünleri kimyasal madde aşınmalarına karşı da direnç göstermektedir.
Bordür taşları, kullanılacağı alanda güvenliği sağlamak ve sınırları belirtmek amacıyla kullanılan yapı malzemeleridir. Ancak tasarım seçeneklerinin geniş olması, fonksiyonlarını sürdürürken şık bir görünüm sunulmasında da etkili olmaktadır. Bu nedenle günümüzde en sık kullanılan yapı malzemeleri arasında her geçen gün daha popüler hale gelmektedir.
Bordür Taşı Nerelerde Kullanılır?
Bordür taşları, günlük yaşam dahilinde hemen her sokak ve mahallede rastlanması mümkün olan beton yapı malzemeleridir. Güvenliği sağlamanın yanı sıra alan sınırlarını belirtmek için de kullanılan bu ürünler, doğru şekilde uygulandığında uzun süreli bir kullanım imkanı sağlamaktadır. Bordür taşlarının en sık kullanıldığı alanları ise kısaca şu şekilde örneklendirmek mümkündür:
●      Araç yolları ve kaldırımların birbirlerinden ayrılması,
●      Bahçeler ve parkların çevrelerinin sınırlandırılması,
●      Bisiklet ve yaya yolu sınırlarının belirlenmesi,
●      Yürüyüş ve sahil yollarının oluşturulması,
●      Okul ve site çevrelerinin sınırlandırılması,
●      Havuz kenarlarında bariyer oluşturulması,
●      Yağışların su tahliye kanallarına iletilmesi için yol oluşturulması,
●      Havuz içlerinin döşenmesi,
●      Araç park yerlerinin belirlenmesidir.
Bordür taşlarını hazırlarken kullanılan harcın çok katı ya da sıvı formda oluşturulması, döşeme işlemlerinin dayanıksız olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle montaj işlemleri yapılırken her bir taş arasında en az 1 santimetre olacak şekilde pay bırakılması gerekmektedir.
Bordür Taşı Çeşitleri Nelerdir?
Bordür taşı çeşitleri, kullanım alanları ve üretim şekline bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bordürler; farklı renk, ebat, desen ve modellerde üretilebilmektedir. Aynı zamanda genel olarak doğal taşların kullanılması ile elde edilmiştir. Ancak günümüzde daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması nedeniyle beton ürünler tercih edilmektedir. Bordür taşı çeşitlerini ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:
●      Oval ağaç bordür taşları,
●      Refüj bordür taşları,
●      Standart beton bordür taşları,
●      Geçmeli bordür taşları,
●      Rampa bordür taşları,
●      Kumlamalı yol bordür taşları,
●      Bahçe bordür taşları,
●      Oluk bordür taşları,
●      Filmli bordür taşlarıdır.
Doğal taşların onarılması ve tamiratları çok daha zorlu olmaktadır. Aynı zamanda maliyetinin yüksek olması ve işçiliğinin zorlu olması nedeniyle de beton bordürler daha sık kullanılmaktadır.
 
 

 

Bordür Taşları Grubu Çeşitleri, Bordür Taşları Grubu, Beton Bordür Taşları, Bordür Taşı Taşları Fiyatları, Çapları, Teknik Özellikleri, Ölçüleri, Kalınlıkları, Ağrılıkları, Enleri, Boyları