Beton Boru Çeşitleri

Arama Kelimeleri

Beton Boru
Beton borular, diğer boru çeşitlerine oranla çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü yapı malzemeleridir. Demir bir iskelete sahip olması nedeniyle büyük çaplarda üretilmesi ve sağlamlığının sağlanması mümkündür. Bu nedenle günümüzde birçok altyapı çalışmasında beton boru kullanımından yardım alınmaktadır.
Beton borular, farklı yöntemlerle ve fabrika ortamında üretilebilmektedir. Böylece üretim hızının artırılması ve ihtiyaçlara uygun olan ürün çeşitlerinin hazırlanması mümkün olmaktadır. Bu sayede farklı yapılarda, dayanıklılıkta, kapasitede ve fonksiyonlarda beton boru üretiminin yapılması mümkün hale gelmektedir.

Beton Boru Nedir?
Beton borular, demir ve çelik hasır kullanımı ile güçlendirilmiş boru çeşididir. Betonarme boru olarak da adlandırılmaktadır. Beton boru yapmak için öncelikle kum, su ve çimentonun harç haline getirilmesi gerekmektedir. Ardından bu harç, demir bir iskeletin etrafını çevrelemektedir. Daha sonrasında ise yüksek basınçlı kalıplar ile kurutularak kullanıma hazır hale getirilmektedir.
Beton borular, kanalizasyon ve altyapı çalışmalarında en sık kullanılan yapı malzemelerinin başında yer almaktadır. İçerisinde demir bir iskelet bulunduğu için uzun ömürlü, dayanıklı ve sağlam ürünlerdir. Beton boruların iç yüzeyleri, kullanım alanına bağlı olarak uygun materyallerle kaplanmaktadır. Bus ayede tamamen pürüzsüz bir yüzeyin elde edilmesi mümkün hale gelmektedir.
Beton boruların tasarımları, estetik açıdan ziyade dayanıklılık ilkelerine uygun olacak şekilde yapılmaktadır. Aynı zamanda üretim sırasında sapma paylarının dikkatli bir şekilde belirlenmesi, geometrik kesimlerinin birbirleri ile bütünleşik bir şekilde olması, çatlaklar ya da çukurların bulunmaması, pürüzsüz bir yapıda olması ve kalite kontrolü dahilinde belirlenen standartlara uygun olması da büyük bir önem taşımaktadır. Aksi halde sızıntıların görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Ancak altyapı onarımları yüksek maliyet ve iş gücü isteyen çalışmalar olduğu için, bu durum meydana gelmeden öncesinde engellenmesi her zaman çok daha avantajlı bir durum olarak kabul edilmektedir.

Beton Boru Çeşitleri Nelerdir?
Beton borular, altyapı ve kanalizasyon çalışmalarında en sık kullanılan yapı malzemeleridir. Üretim şekline, tasarımına, kullanım alanlarına ya da fonksiyonlarına bağlı olarak farklı beton boru çeşitleri ve beton boru elemanları bulunmaktadır. Bu ürünler arasında en sık kullanılanları ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:
Baca kapakları,
Baca çemberleri,
Baca konikleri,
Entegre contalı beton borular,
Entegre contalı betonarme borular,
Baca yükseltme halkaları,
Entegre contalı C parçaları,
Zıvanalı betonarme borulardır.

Beton boru çeşitleri, markalar ve ürün özelliklerine bağlı olarak birbirlerinden farklılık gösterebilmektedir. Altyapı malzemelerinin tümünde dayanıklılık temel prensip olduğu için, kaliteli ve doğru ürün seçimi yapılması büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle beton boru satın almadan öncesinde mutlaka detaylı araştırmaların yapılması ve alanında uzman kişilerden öneri alınması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda satın alma işlemlerinin profesyonel çalışma prensipleri sunan, müşteri memnuniyet oranı yüksek firmalardan yapılması da oldukça önemlidir.

Beton Boruların Avantajları Nelerdir?
Günümüzde beton boru kullanımı, birçok farklı nedenle avantajlar sağlamaktadır. Dünyada tüm modern şehirlerin altyapı sistemleri, beton boruların kullanımı ile oluşturulmaktadır. Bu boru çeşidinin dünya çapında sık kullanılmasının sebeplerini ve beton boruların avantajlarını ise kısaca şu şekilde açıklamak mümkün olmaktadır:
Çevre dostu ürünler olması,
Dayanıklı ve uzun ömürlü olması,
Onarım ve bakım işlemlerinin kolay bir şekilde yapılabilmesi,
Üretim maliyetlerinin diğer seçeneklere oranla daha düşük olması,
Yük taşıma kapasitesinin yüksek olması,
Aşınmalara ve delinmelere karşı dayanıklı olması,
Yüksek su basıncı karşısında yıpranmaması,
Farklı iklim ve çevresel koşula uyum gösterebilmesidir.
Beton borular, yanıcı olmayan materyallerin kullanımı ile üretilmektedir. Bu nedenle güvenlik oranı yüksek ürünler arasında yer almaktadır.

Beton Boru, Beton Boru Çeşitleri, Beton Borular, Beton Boru Fiyatları, Çapları, Teknik Özellikleri, Ölçüleri, Kalınlıkları, Ağrılıkları, Enleri, Boyları